Karbanátky s překvapením

Než začnete číst tento recept a plánovat, kdy ho zařadíte do jídelníčku, neodpustím si pár slov na téma maso. Lidi, nejezte blbě! A nekupujte zajíce v pytli, tedy v tomto kontextu mleté maso na tácku v supermarketu. My, lidi v kalupu, nemáme čas detailně studovat etikety produktů. U mletého masa v supermarketu je ale jasné, že MASA je v něm pohříchu málo. Krom toho si odnesete hromádku tuku, který opravdu jíst nechcete. A ani za něj nechcete platit, abyste ho pak z pávne za stálého míchání vylili rovnou do záchodové mísy…

Co s tím? Najděte si svého dvorního řezníka a zajděte k němu pro kvalitní maso, které vám (váš pan Špejlík) naživo semele. Můžete si zvolit poměr masa (vepřík nebo kravík) a vařit prostě z toho nejlepšího. Výsledek (a rozdíl!) poznáte přímo na talíři a zejména po jídle … Sami na sobě.

 

Suroviny:

500 g masa (teď už víte, jak na to !!!)

1 vejce

Kořenová zelenina (mrkev, celer, petržel – podle chuti, nemusí být – nastrouhat) – viz recept Burger time

4 lžíce Hrašky (na zahuštění)

200 g Nivy nebo HerrMelínu

Koření na mletá masa

Sůl a pepř podle chuti

 

Postup:

Do mletého masa vrazím vejce, koření, sůl, Hrašku a nastrouhanou kořenovou zeleninu a prohnětu (nejlépe robotem, který už je ostatně v pohotovosti, neb o chvilku dřív krouhal zeleninu).

HerrMelín nebo Nivu (nebo oba sýry v kombinaci – podle nálady a zásob v lednici) nakrájím na špalíčky. Každý z nich oplácám vrstvou masové směsi. Vzniklé útvary (kuličky, šišky aj.) narovnávám na plech (s pečicím papírem) a upeču v troubě. Dobu pečení přizpůsobte zkušenostem s vlastní troubou. Je to zdravější než smažit na pánvi, i kdyby to bylo třeba na kokosovém oleji.

 

Příloha

Karbanátky podávám s vařenými brambory (a na ně dávám máslo, ať si kdo chce – co chce říká!). Ty lze k dokonalosti přivést smetanovým přelivem ze zlehka dušených žampionů.

Další přílohou do party může být zeleninový salátek nebo na másle dušená zelenina.

Enjoy! ?

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *