Kde je nejlepší muzeum v Praze?

Až vás prázdninové cesty zavedou do malostranských uliček, vydejte se přímo do podhradí – konkrétně do Valdštejnské ulice 20. Národní pedagogické muzeum J. A. Komenského sídlí právě tam.

Zážitek je už návštěva samotného místa: Dům U Zlatého slunce (Valdštejnská 20) a Dům U Zlatého šífu (Valdštejnská 18). Historie obou kdysi obytných domů sahá až ke konci 14. století. Jejich nejznámějším majitelem byl Havel Oberšvenderstříbrný komorník Rudolfa II. a opatrovatel jeho stříbrného nádobí, který oba domy koupil v roce 1623. Oba domy nemůžete minout ani v případě, že vaše kroky povedou Valdštejnskou zahradou. Muzeum najdete v těsné blízkosti Valdštejnského náměstí, a to hned vedle Senátu Parlamentu České republiky.

Nabídka muzea je pestrá pro návštěvníky ve věku 2 – 100 let, vybere si každý a v každém věku – od rodin s dětmi, studenty až po seniory. Vyzkoušet můžete písařský koutek a psaní husím brkem nebo perem s násadkou ve starých školních lavicích.

Těšit se můžete na školní třídy z 1. republiky a z doby reálného socialismu, kde si – zejména rodiče a prarodiče dnešních dětí – mohou připomenout doby (ne)dávno minulé a zavzpomínat si na své dětství.

Za povšimnutí stojí také interaktivní obrazovky s dobovými školními obrazy a starými vysvědčeními. K vidění jsou pro návštěvníky (bez rozdílu věku) unikátní pomůcky z dob, kdy učitelé měli k dispozici pouze tabuli, křídu… A právě závěsné školní obrazy pro názorné vyučování.

Čeká na vás fotokoutek, odkud si návštěvník odnese památku, která připomene jedinečné zážitky v muzeu.

Školáci během návštěvy stálé expozice s názvem Odkaz J. A. Komenského. Tradice a výzvy české vzdělanosti Evropě uvítají pracovní sešity, které si vyzvednete v muzejním obchůdku. Ty jsou připraveny tak, aby s nimi žáci a studenti mohli pracovat zcela samostatně.

A až se opět přiblíží září a nový školní rok zaťuká na dveře, neopomeňte svým ratolestem a jejich vyučujícím připomenout aktuální akce s využitím vzdělávacích programů pro děti. Nabídka je pestrá pro každý věk dětí a stupeň školy.

Až do 1. prosince je v muzeu k vidění aktuální výstava Historické portréty Komenského a jeho současníků. Exkluzivním exponátem této výstavy je liturgický kalich Jednoty bratrské z roku 1564, který je součástí sbírek Oblastního muzea v Lešně. Kalich u příležitosti této výstavy vůbec poprvé v historii vycestoval mimo území Polska. Jeho duchovní a historickou hodnotu lze bez nadsázky přirovnat ke korunovačním klenotům.

 

Rodinné vstupné (pro 2 dospělé a až 7 dětí), které platí do celého muzea, pořídíte za mimořádně příznivou cenu 100,- Kč.

Nevěříte? Přijďte se přesvědčit na vlastní oči a peněženku, že pouze v Národním pedagogickém muzeu J. A. Komenského platí neuvěřitelná rovnice 2 + 7 = 100. Otevřeno je denně (kromě pondělí) od 10:00 do 17:00.

 

Kompletní informace najdete na webu www.npmk.cz.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *