Procitnutí

Když se svět z jásotu magického palindromu 22. 02. 2022, který ve 22:22 vygradoval do extáze (a ta – mimo jiné – v pražských tramvajích linky 22), o dva dny později probudil do nové reality, nechtělo se věřit, že neuvěřitelné se stalo skutečností. Začala invaze Ruska na Ukrajinu. Válka na Ukrajině, válka ve východní Evropě a zároveň válka, která proměňuje starý kontinent, zatím stále trvá…

Když vyhlédnu z okna, vypadá svět stejně jako dřív. Naši poměrně klidnou ulici neproměnila pandemie a zatím ani válečný konflikt, který olizuje hranice Evropské unie a NATO a dotýká se celého světa. Konflikt, který se týká nás všech. Dotýká se nás totiž víc než pomíjivá extáze z palindromu, který se znovu zopakuje až za 200 let. Palindrom budoucí už se nebude týkat nikoho z nás. Ale naopak každého jednoho z nás se týká utrpení Ukrajiny, která vzdoruje ruské agresi a hraje vabang za celý svobodný západní svět.

Už v roce 2014 se znovu ukázalo, že ruská povaha je nenasytná, agresivní a rozpínavá a že imperiální choutky Kremlu porostou. Anexe Krymu (a následné referendum, aby se neřeklo, že…) byla prvním signálem, že s jídlem roste chuť. Putinovo Rusko obsazením Krymu vyslalo světu signál, že se nehodlá smířit s rozpadem Sovětského svazu. Podle krutovládce z Kremlu to prý byla největší geopolotická katastrofa 20. století. Pro úplnost je třeba zmínit, že konkrétně pro Československo (a následně pro Českou republiku a pro Slovensko) to naopak byl ten největší zázrak historie, jakého se střední Evropa mohla dočkat.

Mýlit se je lidské. Ovšem přehlížet hrozbu, která bobtnala a rostla posledních 20 let je neomluvitelné. Pro všechny politiky a státníky napříč světem. Nebrat vážně rostoucí hrozbu je smrtící omyl.

Až 24. února jsem si uvědomila několik souvisejících (subjektivních) souvislostí. V roce 1999 se ruský diktátor a bývalý rozvědčík KGB vyšvihl do nejvyšší politické funkce, kterou vládne dodnes. V roce 1999 jsem začala studovat Filozofickou fakultu v Praze. A od té doby už uběhlo mnoho let a život nabral různé směry. A mimo jiné se z Československa staly dvě samostatné republiky, obě vstoupily do EU a do NATO, byly roky prosperity a přišly i mnohé krize… Za 23 let Rusko pod vedením Vladimira Vladimiroviče Putina zhrublo a rozpoutalo dezinformační válku, kterou poleptalo prakticky celý západní svět. Optikou posledních dnů je zřejmé, že všechny Sputniky a Aeronety měly zřetelný úkol: znejistit Evropu a celý západní svět, zasít rozkol a všeobecnou nedůvěru. A že všechny tato výpady na dálku představovaly předvoj vojenské kolony, která ve čtvrtek 24. 2. 2022 brzy ráno vtrhla na Ukrajinu, je víc než zřejmé.

Ukrajina teď bojuje za celý svět. Během pár dnů sjednotila kroky zemí napříč EU a upevnila postoj USA. Sláva Ukrajině! Tamní lidé prchají před válkou a všichni doufáme v jedno: že válka brzy skončí. Že Rusku dojdou síly a vojákům elán útočit na civilní cíle a na nevinné lidi. Že Rusko nenaplní svoje rozpínavé imperiální choutky. Že MÍR se stane vzácnou okolností v celé Evropě… Sláva Ukrajině a jejím hrdinům!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *