Udržitelně a s rozumem (v koncích?)

Před nedávnem jsem ve vysílání Českého rozhlasu – Radiožurnál https://radiozurnal.rozhlas.cz/ vyslechla rozhovor s náměstkem (jednoho nejmenovaného) ministra, že lidé by měli šetřit – energiemi, přírodu, svoji kapsu i sami sebe – své zdraví a své nervy.

Pan náměstek hovořil o experimentu: na víkendy, kdy jsou budovy ministerstva prázdné, přestali topit. Pilotní projekt této výzvy trval dva měsíce. A jaká byla úspora nákladů? Celých 27 %!

V rozhovoru zaznělo také mnoho dobře míněných rad, kterak vše výše uvedené do puntíku uskutečnit. Chvílemi jsem měla dojem, že nejmenovaný pan náměstek snad ve volných chvílích nakukuje oknem k nám domů a krade nám nápady, které máme v běžném životě zaběhnuté už dávno.

I rozhodla jsem se naše osvědčené vychytávky sepsat. Třeba se vám, milí čtenáři, budou hodit.

(Jde o Desatero, skoro…) 😉

Co tedy Renner´s family doporučuje?

 1. Bezodpadové hospodářství: nakupovat tolik, kolik sníme, a myslet alespoň týden dopředu (a během týdne dokoupit jen drobnosti, jako je pečivo).
 2. Nakupovat u lokálních obchodníků a hlídat zdroje.
 3. Odkud potravina přijela? Kdo ji vyprodukoval/a? (Etiketa s nápisem „vyrobeno v EU“ mě odrazuje už předem.)
 4. Vařit jídlo doma a plánovat jídelníček.
 5. Všechny potraviny spotřebovat a zpracovat? Ano, jde to!
 6. A kdyby se přece jen všechno nestihlo sníst…? Kompostujeme!
 7. Netopit Pánu Bohu do oken! (A rozumně se otužovat.)
 8. V zimě lze i na doma obléknout teplý svetr a ponožky. 😉
 9. Svítíme jenom v pokojích, kde někdo je. (Je fajn naučit všechny členy rodiny a návštěvy důsledně zhasínat!)
 10. Spěchej pomalu! Optimální rychlost na dálnici (s ohledem na spotřebu paliva) je prý 120 km. Moje doporučení zní: 111 km. (Když tahle sympatická cifra svítí na tachometru, je svět hned krásnější…)
 11. Hlídat spotřebu vody. (I krátká sprcha splní svůj účel.) 😊
 12. Před odjezdem na dovolenou ztlumíme kotel.
 13. Všeho s mírou. Méně je někdy více. (To platí i pro všechna předsevzetí, vize a dobře míněné rady…)

Že si v tento moment nevíte rady, kudy a kam se vydat smysluplným a k životnímu prostředí šetrným směrem? Nebo jak a kde v dnešní turbulentní době ušetřit? Mám pro vás několik tipů na udržitelnost, která bude ku prospěchu vaší peněžence a zároveň planetě. Rady a tipy najdete na blogu Econea.cz | Blog pro každodenní hrdiny.

Mě osobně zaujal článek o úsporách vody Jak vybrat ten správný úsporný perlátor? Je to jednoduché! | Econea.cz a triky, jak na úsporu elektřiny Jak na úsporu energií v domácnosti jednoduše a bez obětí. 2. díl: Darmožroutská elektřina | Econea.cz.  

Econea a E-shop s ekologickými produkty pro vaši domácnost | Econea.cz vám nabídnou výběr šetrných produktů, které nezatěžují životní prostředí. Nevěříte, že ekologické prostředky bez vysokých nákladů máte doma a k dispozici hned teď? Přečtěte si tipy na 7 univerzálních eko-čističů všech babiček: Jak je vyrobit doma? | Econea.cz

Na Bonami – Bydlete podle sebe na vás čekají tipy na bytové doplňky, nábytek, potřeby pro zahradničení, které zahrady neničí ale naopak kultivuje, a na doplňky od jídelny až po ložnici. Ať už si vyberete cokoliv, potěší vás vědomí, že vše na www.bonami.cz je vyrobeno ekologicky a s ohledem na životní prostředí. Mně osobně zaujaly na Bonami hned tři kousky, které určitě ocení celá rodina. V kuchyni se mi bude hodit stylová Kulata nádoba na kompostovatelný odpad Esschert Design Farma | Bonami, děti, hmyz a ptáčci ocení krásné Šedé litinové pítko s ptáčky Esschert Design | Bonami a na sklonku letního dne ráda spočinu v Krémové závěsné zahradní křeslo ADDU Tobago | Bonami.

A jaké jsou vaše vlastní tipy na udržitelnost?

Co vám dává smysl a zároveň vás těší a hřeje na duši?

Jako směry úspor a šetrnosti jste naopak opustili?

Napište mi na mail jana.evropanka@gmail.com.

Budu se těšit na novou vlnu inspirace!

Jana

2 odpovědi na “Udržitelně a s rozumem (v koncích?)”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *