Před nedávnem jsem ve vysílání Českého rozhlasu – Radiožurnál https://radiozurnal.rozhlas.cz/ vyslechla rozhovor s náměstkem (jednoho nejmenovaného) ministra, že lidé by měli šetřit – energiemi, přírodu, svoji kapsu i sami sebe – své zdraví a své nervy.
Pan náměstek hovořil o experimentu: na víkendy, kdy jsou budovy ministerstva prázdné, přestali topit. Pilotní projekt této výzvy trval dva měsíce. A jaká byla úspora nákladů? Celých 27 %!
V rozhovoru zaznělo také mnoho dobře míněných rad, kterak vše výše uvedené do puntíku uskutečnit. Chvílemi jsem měla dojem, že nejmenovaný pan náměstek snad ve volných chvílích nakukuje oknem k nám domů a krade nám nápady, které máme v běžném životě zaběhnuté už dávno.
I rozhodla jsem se naše osvědčené vychytávky sepsat. Třeba se vám, milí čtenáři, budou hodit.
(Jde o Desatero, skoro…) 😉
Co tedy Renner´s family doporučuje?
- Bezodpadové hospodářství: nakupovat tolik, kolik sníme, a myslet alespoň týden dopředu (a během týdne dokoupit jen drobnosti, jako je pečivo).
- Nakupovat u lokálních obchodníků a hlídat zdroje.
- Odkud potravina přijela? Kdo ji vyprodukoval/a? (Etiketa s nápisem „vyrobeno v EU“ mě odrazuje už předem.)
- Vařit jídlo doma a plánovat jídelníček.
- Všechny potraviny spotřebovat a zpracovat? Ano, jde to!
- A kdyby se přece jen všechno nestihlo sníst…? Kompostujeme!
- Netopit Pánu Bohu do oken! (A rozumně se otužovat.)
- V zimě lze i na doma obléknout teplý svetr a ponožky. 😉
- Svítíme jenom v pokojích, kde někdo je. (Je fajn naučit všechny členy rodiny a návštěvy důsledně zhasínat!)
- Spěchej pomalu! Optimální rychlost na dálnici (s ohledem na spotřebu paliva) je prý 120 km. Moje doporučení zní: 111 km. (Když tahle sympatická cifra svítí na tachometru, je svět hned krásnější…)
- Hlídat spotřebu vody. (I krátká sprcha splní svůj účel.) 😊
- Před odjezdem na dovolenou ztlumíme kotel.
- Všeho s mírou. Méně je někdy více. (To platí i pro všechna předsevzetí, vize a dobře míněné rady…)
Že si v tento moment nevíte rady, kudy a kam se vydat smysluplným a k životnímu prostředí šetrným směrem? Nebo jak a kde v dnešní turbulentní době ušetřit? Mám pro vás několik tipů na udržitelnost, která bude ku prospěchu vaší peněžence a zároveň planetě. Rady a tipy najdete na blogu Econea.cz | Blog pro každodenní hrdiny.
Mě osobně zaujal článek o úsporách vody Jak vybrat ten správný úsporný perlátor? Je to jednoduché! | Econea.cz a triky, jak na úsporu elektřiny Jak na úsporu energií v domácnosti jednoduše a bez obětí. 2. díl: Darmožroutská elektřina | Econea.cz.
Econea a E-shop s ekologickými produkty pro vaši domácnost | Econea.cz vám nabídnou výběr šetrných produktů, které nezatěžují životní prostředí. Nevěříte, že ekologické prostředky bez vysokých nákladů máte doma a k dispozici hned teď? Přečtěte si tipy na 7 univerzálních eko-čističů všech babiček: Jak je vyrobit doma? | Econea.cz
Na Bonami – Bydlete podle sebe na vás čekají tipy na bytové doplňky, nábytek, potřeby pro zahradničení, které zahrady neničí ale naopak kultivuje, a na doplňky od jídelny až po ložnici. Ať už si vyberete cokoliv, potěší vás vědomí, že vše na www.bonami.cz je vyrobeno ekologicky a s ohledem na životní prostředí. Mně osobně zaujaly na Bonami hned tři kousky, které určitě ocení celá rodina. V kuchyni se mi bude hodit stylová Kulata nádoba na kompostovatelný odpad Esschert Design Farma | Bonami, děti, hmyz a ptáčci ocení krásné Šedé litinové pítko s ptáčky Esschert Design | Bonami a na sklonku letního dne ráda spočinu v Krémové závěsné zahradní křeslo ADDU Tobago | Bonami.
A jaké jsou vaše vlastní tipy na udržitelnost?
Co vám dává smysl a zároveň vás těší a hřeje na duši?
Jako směry úspor a šetrnosti jste naopak opustili?
Napište mi na mail jana.evropanka@gmail.com.
Budu se těšit na novou vlnu inspirace!
Jana
Máme to hodně podobné, navíc teď máme nové i popelnici na biologicky odpad z čeho mám asi největší radost 🙂