Jdu s hlavou vztyčenou

Ráno 27. června roku 1950 bylo pro Miladu Horákovou posledním ránem jejího života. Věděla, že ortelu katů neunikne. Ačkoli se loučila se světem s jistotou, že její život za pár okamžiků skončí, za rozbřesku posledního dne svého života psala dopis na rozloučenou svým nejbližším, který končil větou:

„Jdu s hlavou vztyčenou.“

Milada Horáková po sobě zanechala rozsáhlou korespondenci, která je dnes cenným dokladem její statečnosti. V dopisech, které psala své dceři Janě, ji nabádá k zájmu o věci veřejné, k angažovanostému přístupu k životu a k aktivnímu postoji k veškerému dění. Její slova platí i dnes:

 

„Choď světem s očima otevřenýma a poslouchej nejen své bolesti a zájmy, ale i bolesti, zájmy a tužby těch ostatních. Neříkej nikdy nad žádnou věcí: ´Do tohohle mi nic není.´ Všechno tě musí zajímat a hlavně o všem musíš hloubat, porovnávat, dávat si jednotlivé jevy dohromady.“

 

Datum 27. června 1950, kdy byla popravena Milada Horáková a další odsouzení z prvního velkého politického procesu, který zinscenovala komunistická moc v tehdejším Československu, si příhodně připomínáme jako Den památky obětí komunistického režimu.

Ve středu 27. června roku 2018, 68 let po umučení Milady Horákové, proběhla v mnoha městech České republiky akce s názvem Světla pro památku Milady Horákové a všech obětí komunismu. Kdokoli chtěl, mohl se připojit – kdekoli, kde právě byl. Svíce plály třeba doma za oknem. Všechny zúčastněné napříč republikou spojovala společná myšlenka a vědomí toho, že stále stojí bojovat za svobodu, která není zadarmo. Na nádvoří pražského Muzea Kampa se sešly tisíce lidí a uctily památku této statečné ženy. Na břehu Vltavy svítila do letní noci věta Milady Horákové „Jdu s hlavou vztyčenou.“ ztvárněná jako světelný obraz. Slova byla složena z planoucích svíček.

 

V den výročí smrti JUDr. Horákové prezident jmenoval vládu, která je poprvé od roku 1989 otevřeně podporovaná KSČM. Stejnou politickou stranou, která poslala Miladu Horákovou do rukou kata. Premiér 68 let po její smrti navíc v jednom ze svých deníků prohlašuje, že KSČM je demokratická strana…

Všechno souvisí se vším. Nezapomínejme na to. Památka statečnosti Milady Horákové je stále živá a její korespondence je připomenutím, že zájem o věci veřejné a o veškeré dění je povinností každého z nás.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *