O královně s raketou

„Nikdy jsem neměla možnost mít děti, ale teď jsem rodič.“

 

Martina Šubertová se narodila 18. října 1956 v Řevnicích u Prahy. Její rodiče se rozvedli, když byly Martině tři roky. Maminka Jana se v roce 1962 provdala za Miroslava Navrátila, který se stal Martininým prvním tenisovým trenérem. Po svém nevlastním otci dostala příjmení, které nosí dodnes.

Martina od dětství hrála za tenisový oddíl LTC Řevnice. K tenisu Martinu přivedla Anežka Semanská – Boučková, její babička, která byla hráčkou a později čestnou členkou klubu. Martina později jezdila trénovat do Prahy, kde mohla lépe rozvinout svůj talent. V roce 1972, když jí bylo 15 let, vyhrála Mistrovství Československa v tenise a o rok později se stala profesionální hráčkou. Svůj první profesionální titul ve dvouhře získala v roce 1974 na turnaji v Orlandu. Nedokončila studium na pražském Gymnáziu Na Zatlance a v roce 1975, když jí bylo 19 let, emigrovala do USA. V roce 1981 získala americké občanství.

Martina je považována za nejlepší tenistku světa a všech dob – hned po německé hráčce Steffi Grafové. Své absolutní nasazení pro tenis Martina zúročila zejména v ženské dvouhře, když ve Wimbledonu získala rekordních 9 titulů. Z Řevnic dosedla česká královna tenisu až na anglický trůn ve Wimbledonu. Martina hrávala také v soutěžích družstev, celkem čtyřikrát vyhrála legendární soutěž Fed Cup – z toho jednou za Československo a třikrát za USA. V letech 1978 – 1987 byla Češka Martina Navrátilová světová tenisová jednička po dobu neuvěřitelných 332 týdnů, prvenství si udržela déle něž šest let. To je vůbec druhé nejdelší období na prvním místě žebříčku WTA, který sestavuje Ženská tenisová asociace (Women tenis association).

Martina vyhrála celkem 59 grandslamových turnajů, 18 dvouher, 31 ženských a 10 smíšených čtyřher, což ji v rámci otevřené kariéry řadí na rovnou 1. místo. Mezi všemi tenistkami a tenisty světa drží absolutní rekord v počtu vyhraných turnajů: 167 ve dvouhře a 177 ve čtyřhře. Je jednou ze tří tenistek historie, které mají kompletní sadu grandslamových titulů ze všech soutěží. V otevřené éře je Martina navíc jediná žena, která toho kdy dosáhla. Jméno této slavné Češky zná celý svět, stala se žijící legendou. Od roku 2000 je Martina Navrátilová v Mezinárodní tenisové síni slávy. Ve světě tenisu dál zůstává a trénuje další talenty, i když aktivní kariéru ukončila už v roce 2006. Od sezóny 2015 je v trenérském týmu polské hráčky Agnieszky Radwańské.

Celý svět Martina Navrátilová z malé země ve střední Evropě fascinovala nejen svým fenomenálním sportovním talentem, ale také svojí přímočarostí a otevřeností. Právě v roce 1981, kdy se stala americkou občankou, veřejně odtajnila svoji lesbickou orientaci. Na toto přiznání si troufla v době, kdy něco takového nebylo zdaleka běžné. Byla vlastně jednou z prvních sportovkyň, která veřejně a otevřeně promluvila o své lesbické orientaci a také o homosexualitě ve sportu vůbec.

Její dlouholetou partnerkou je Julia Lemigovová, žena o 15 let mladší, někdejší Miss Sovětského svazu (SSSR) z roku 1991. Vychovávají spolu dvě Juliiny dcery, Victorii a Emmu, které se narodily z jejího předchozího vztahu. Od 15. prosince 2014 je Julie Martiny manželka, svatební obřad se konal v New Yorku.

„Je to vážně zvláštní. Je mi 58 let a poprvé jsem se vdala. Už bylo načase, že,“ řekla Martina, devítinásobná wimbledonská vítězka, v rozhovoru pro BBC bezprostředně po svatebním obřadu, na který si oblékla světlý kalhotový kostým. A dodala: „Když vyrůstáte jako lesba, o něčem takovém ani nepřemýšlíte. A pak, asi před deseti lety, jsem si pomyslela, že za deset let budou svatby gayů legální. A teď jsme tu.“

Martina Navrátilová trvale žije s rodinou na Floridě v USA, ani za oceánem ale nezapomíná na zemičku v srdci Evropy, kde se narodila. V České republice se po ničivých povodních v roce 2002 začala podílet na obnově parku Stromovka. V lednu 2008 Martina Navrátilová obdržela čestné státní občanství a do České republiky se dál pravidelně vrací. V roce 2010, když jí bylo 54 let, překonala těžkou nemoc (rakovinu prsu) a v současné době iniciuje mnoho charitativních projektů ve všech koutech světa.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *