Láska za časů korony

Jarní prázdniny roku 2020 rozšířily do našich končin nemoc, kterou většina obyvatel České republiky ještě před pár týdny tušili kdesi daleko, až někde za Velkou čínskou zdí. A mysleli si, že se nás tamní čínská chřipka netýká. S návraty mnohých lyžařů z italských sjezdovek se ale choroba začala šířit a vybírá desátky: jsou to v první řadě lidské životy, které zhasly. Najednou se všechno, co přes Itálii přišlo z Číny, týká všech.

Koronavirus se od své expanze na starý kontinent chová jako slavná Maska červené smrti Edgara Allana Poea:

https://www.databazeknih.cz/knihy/maska-cervene-smrti-the-masque-of-the-red-death-36771

Dříve nebo později dává znát účastníkům současné globální konzum-párty, že je blízko. Proklatě blízko. Tedy přesněji: že nic a nikdo není dost daleko. Jako daň za propojený svět máme teď zavřené vlastní domovy a hranice států, na obličejích roušky, modré nebe nad hlavami a kolony prázdných letadel na ranvejích.

Současná karanténa má ale také mnoho pozitiv. Připomněla, co všechno je možné, když je dobře. A že vděčnost za všechno to obyčejné je moment, který člověka vrátí do přítomnosti. A v ní hledejme inspiraci pro dobu po epidemii. Nápomocné mohou být aha-momenty:

  • Děti se rády vrátí do škol;
  • Kontakt naživo nevynahradí ani ta nejmodernější on-line aplikace a virtuální třída nebo kancelář;
  • Připít si na zdraví naživo je víc než pokec po Skypu;
  • Česká republika je ta nejkrásnější část světa, kde rádi prožijeme dovolenou;
  • Dobře je u moře i u českého rybníka, lesy máme ale nejkrásnější doma;
  • Čerstvý vzduch udělá dobře každému a v jakékoliv denní/roční době;
  • V karanténě se ukáže, kdo je kdo – krize je ten nejlepší audit vztahů, kdy spadnou slupky a masky; je užitečné vědět, jak se věci mají!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *